Відповідальність за порушення законодавства про надра

Надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. 

Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу (ст. 23 Кодексу України про надра).

Державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, яким являється Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, зокрема Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (ст. 61 Кодексу України про надра).

Відповідно до ст. 65 Кодексу України про надра - порушення законодавства про надра тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні зокрема у самовільному користуванні надрами.

Згід­но зі ст. 47 КпАП - за самовільне користування надрами, укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують права державної власності на надра - накладаються штрафні санкції, що становлять - на громадян від 170 грн. до 510 грн. та на посадових осіб від 510 грн. до 1700 грн.

Цивільно-правова відповідальність полягає у відшкодуванні збитків, завданих внаслідок порушень законодавства про надра.

Розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами визначається відповідно до Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 29.08.2011 р. № 303, яким затверджено Методику визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами. 

Кримінальна відповідальність передбачена ст. 240 Кримінального кодексу України. Санкція даної статті передбачає накладення штрафу від 5100 грн. до позбавленням волі на строк до восьми років.

Отож, перед тим, як проводити діяльність пов’язану із самовільним використанням надр пам’ятайте, що у будь-якому разі «дешевше» буде отримати усі необхідні дозвільні документи для здійснення «законної» господарської діяльності пов’язаної із використанням надр.





ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці