Компостування та його переваги

На жаль, спалювання опалого листя та  залишків рослинності стало для громадян звичною річчю. Жителі нашої області спалюють його, не задумуючись над тим, якої шкоди це завдає довкіллю та здоров’ю оточуючих.

При спалюванні листя та іншої сухої рослинності у повітря виділяються шкідливі речовини які несуть безпосередню загрозу для здоров’я людини, а також призводить до такої екологічної шкоди як руйнація ґрунтового шару, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми, виснажується ґрунт та відповідно зменшується врожайність.

Зазвичай пояснення та аргументи порушників, які спалюють опале листя дуже просте: «А що мені робити із цим листям???».

Однак, є дуже проста та корисна альтернатива спалюванню опалого листя – компостування. Це природний процес розкладання листя, трави та інших частин рослин за допомогою кисню і ґрунтових бактерій. У результаті компостування отримують багате на гумус добриво, яке насичує ґрунт поживними речовинами та корисними мікроорганізмами.

Для отримання компосту, потрібно декілька складових. Найперше, біорозкладний субстрат: опале листя, солома, тирса, картон. До нього можна також додати органічні відходи з високим вмістом азоту: подрібненні залишки овочів, фруктів, чайна заварка, кавова гуща, молода рослинність, тощо.  В компостній ямі або ящику потрібно шарами закласти субстрат та органіку. Час від часу компост потрібно перемішувати, однак не утрамбовувати. Суміш має бути повітряною. А ще вогкою, але не перезволоженою. При дотриманні умов компостування через 1-2 роки можна отримати готовий продукт. 

Закликаємо громадян, розглянути описану альтернативу та спробувати застосувати метод компостування опалого листя та залишків рослинності, для того, щоб такий звичний для всіх нас осінній смог залишився неприємним спогадом із минулого.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці