16 вересня – Міжнародний день охорони озонового шару

19 грудня 1994 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 16 вересня Міжнародним днем захисту озонового шару (Ozone Layer Protectional Day). Цей день відзначається з 1995 року в пам’ять про підписання в 1987 року Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар та для пропаганди діяльності спрямованої на  його захист.

Озоновий шар (озоносфера) це ділянка атмосфери, в межах якої концентрація молекул озону в 10 разів вища, ніж біля поверхні Землі. Вона знаходиться в стратосфері на висоті від 15 до 35 км. Основна функція озонового шару – «фільтрація» сонячного проміння і попередження шкідливого впливу жорсткого ультрафіолету на поверхню Землі та живі організми.

За оцінками вчених зменшення товщі озонового шару може призвести до збільшення числа випадків захворювання раком шкіри, крім того ультрафіолетове випромінювання руйнує  фітопланктон та морські водорості, які виробляють приблизно 50% кисню нашої планети.

Однак є  позитивні тенденції, за висновками дослідників, які під егідою Програми ООН з навколишнього середовища проводили дослідження, озоновий шар Землі почав повільно відновлюватися. Науковці підрахували – якщо, країни які підписали протокол, виконають всі взяті на себе зобов’язання, та дотримуватимуться його і в майбутньому, то можна сподіватися, що озоновий шар відновиться до 2050 року.

Варто зазначити, що на виконання Рішення 24-ої зустрічі Сторін Монреальського протоколу, в частині забезпечення довгострокового контролю за обігом озоноруйнівних речовин та товарів, що їх містять, а також для поступового виведення таких речовин з обігу, в Україні було введено в дію Закон України "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами".

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці